واکس و پولیش

هر خودرو در طول سالياني که از آن استفاده مي‌کنيم به خاطر شرايط طبيعي و محيطي، نحوه استفاده و ديگر اتفاقات، دچار آسيب‌هايي مي‌شود و به همين دليل نياز به رسيدگي و نگهداري دائمي دارد. دراين‌بين بدنه و به‌طور مشخص رنگ خودرو يکي از آسيب‌پذيرترين اجزاي خودرو است؛ زيرا هميشه با محيط اطرافش در تماس است و عوامل مختلفي مانند شرايط جوي، خط‌و‌خش افتادن بدنه براثر تماس با اجسام خارجي و… مي‌تواند بر کيفيت آن تأثير بگذارد.

مسلماً يکي از بهترين راه‌هايي که براي برطرف کردن اين مشکلات وجود دارد و مي‌تواند ظاهر جذابي براي خودروي شما فراهم کند استفاده از پوليش و واکس است. استفاده درست از پوليش، نه‌تنها خط‌‌‌و‌‌خش‌هاي سطحي را از بين مي‌برد، بلکه مي‌تواند درخشندگي و شفافيت رنگ خودرو را به آن بازگرداند.

واکس چيست؟

واکس خودرو که به دو صورت مايع و چسبي عرضه مي‌شود، ممکن است از مواد طبيعي يا مصنوعي ساخته شود. حالت چسبي که شکل سنتي واکس مي‌باشد، با افزايش درخشندگي يک لايه محافظ نيز، روي رنگ خودرو ايجاد مي‌کند. واکس از تغيير رنگ خودرو در اثر اشعه فرابنفش نيز جلوگيري مي‌کند و همچنين درخشندگي خودرو را در پي دارد.

اين ماده محافظ، شروع اکسايش و زنگ زدگي را به تاخير مي‌اندازد ، علت اين امر حرکت آب و عدم ثابت ماندن آن بر روي بدنه خودرو است بدین صورت که توسط  عواملي مانند روغن و نمک يک لايه در ميان رنگ بدنه ايجاد می کند.

واکس مايع نيز، عملکردي مشابه واکس چسبي داردبا اين تفاوت که لايه ايجاد شده توسط آن، ضخامت کمتري دارد. در هر دو حالت، واکس را بايد روي بدنه خودرو بماليد و پس از آنکه حالت مات و کدر پيدا کرد، آن را با پارچه تميز پاک کنيد. مقدار واکس به جا مانده، با ايجاد يک لايه درخشان و براق، تا چند ماه از رنگ خودروي شما محافظت مي‌کند.

درحالي‌که خيلي از افراد اين را به‌درستي نمي‌دانند، اما بين پوليش و واکس تفاوت وجود دارد. واکس لايه روغني نازکي را به سطح رنگ اضافه مي‌کند درحالي‌که پوليش يک لايه بسيار نازک از سطح رنگ را برمي‌دارد.با توجه به تفاوت اين دو ماده ابتدا بايد از پوليش و سپس از واکس استفاده شود.

چگونه واکس خودرو را انجام دهم؟

بايد واکس را بر روي سطح بدنه قرار داد و توسط يک پارچه تميز آن را تا حدي بر روي بدنه ماليد تا درخشندگي يکدستي ايجاد شود. واکس باعث درخشندگي بدنه شده و به طور معمول تا چند ماه بر روي بدنه باقي مي‌ماند و سپس کارايي خود را از دست مي‌دهد.