شفاف سازی چراغ

رفع زردی چراغ ماشین [شفاف سازی چراغ]

چرا چراغ خودرو ها زرد و کدر می شوند؟

شاید این سوالی است که برای شما هم پیش آمده، زردی و کدری چراغ خودرو به چه علت ایجاد می شود؟ اصولا پس از گذشت چند سال از خرید خودرو، چراغ ها کدر و زرد شده و دلیلش می تواند باران های اسیدی و خط و خش هایی که بر اثر برخورد اجسام ریز و درشتی باشد که به خودروتان برخورد کرده است. این خط و خش ها سبب شکست نور می شود و دید راننده را کمتر می کند.

رفع کدری چراغ خودرو یکی از کارهایی است که باعث زیبایی دوچندان خودروی شما می‌شود .کدرو مات شدن چراغ خودرو که مانع عبور مناسب نور می شود در زمان تردد در جاده ها و خیابان ها در شب می تواند باعث ایجاد حوادث رانندگی شود لذا اقدام به موقع در جهت رفع کدری و براق كردن چراغ ماشين می تواند این نگرانی را به راحتی از بین ببرد.برای رفع کدری چراغ خودرو راهکارهای موثر و مفیدی وجود دارد که به راحتی با انجام آنها می توان درخشندگی اولیه را به چراغ های خودرو بازگرداند که گاهی شما ممکن است بخواهید که چراغ خودرو را به کل تعویض کنید ولی تنها قسمت طلقی چراغ نیاز به تعویض داشته باشد که در صورت تعویض چراغ خودرو باید به کل تمام بدنه و چراغ ها را با هم تهیه کنید و اگر ماشین شما کمی مدل بالا یا خارجی باشد، می تواند هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. بهترین و کارآمد ترین روش، رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو است.

تاثیر چراغ خودرو در رانندگی شب

از جمله سختی هایی که در رانندگی شب وجود دارد، کاهش دید راننده است. کدری و زردی چراغ ها می تواند سبب شود تا نور به طور مستقیم و کافی وجود نداشته باشد. بهتر است از موارد بالا برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو استفاده کنید. اگر پس از مراحل گفته شده هنوز هم به نور چراغ خودروتان برای رانندگی شب کافی نیست، بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  1. تعویض هر دو چراغ باهم

حتما هردو چراغ راباهم تعویض کنید تا میدان دید وسیع تری را داشته باشید. تعویض هر دو چراغ ها به شما در داشتن نور و دید بهتر کمک می کند.

  1. تعویض حباب چراغ ها

اگر پس از انجام مراحل بالا در رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو هنوز هم حباب های چراغ خودروتان کدر و زرد است و موجب شده دید کمتری داشته باشید، بهتر است حباب های چراغتان را در اسرع وقت تعویض کنید.

رفع خط و خش و پولیش چراغ خودرو

چراغ های خودرو از جنس طلق و یا شیشه هستند.عموما از طلق استفاده می شود چون طلق قابلیت انعطاف و شکل پذیری در اشکال و طراحی های پیچیده را دارد.شیشه مقاومت بالاتری نسبت به حرارت دارد اما طلق مقاومت کمتری در این زمینه دارد.
بدنه چراغ خودرو از کاسه داخلی و روکش شفاف بیرونی تشکیل شده است.کاسه داخلی چراغ محل قرار گیری چراغ ها است و شکل ظاهری آینه ای با خاصیت بازتابندگی دارد.فرم طراحی داخل چراغ خودرو به گونه ای است تا نور تولید شده توسط چراغ را درنقطه کانونی تنظیم شده بازتاب دهد.
روکش شفاف و کاسه داخلی چراغ اتومبیل توسط خار و چسب به هم متصل وآب بندی می شوند تا از نفوذ گرد و غبار و نفوذ آب به داخل کاسه چراغ مصون باشد
جلوگیری از ورود هر گونه گرد و غبار و کثیفی و همچنین آب به داخل کاسه چراغ باعث تمیز و شفاف ماندن چراغ اتومبیل شده و عملکرد صحیح چراغ خودرو حفظ می شود.

پولیش چراغ خودرو و شفاف سازی چراغ اتومبیل چیست؟

چراغ خودرو در اثر کثیفی,جرم و اثرات رسوبی آب و یا خط و خش های به وجود آمده در سطح آن باعث بد جلوه دار شدن ظاهری خودرو می شود و عملکرد اصلی چراغ یعنی روشنایی فضای جلوی اتومبیل به درستی انجام نمی شود.پولیش و ریکاوری چراغ اتومبیل باعث شفاف و درخشنده شدن چراغ خودرو شده و ظاهری زیبای آن جلوه ای دلنشین به خودرو شما داده و عملکرد اصلی چراغ خودرو را برمی گرداند.
معمولا قسمت بیرونی چراغ خودرو بیشتر در معرض آسیب و عوامل محیطی قرار دارد.در صورت معیوب بودن چسب و نفوذ مایعات و کثیفی به داخل چراغ طلق و کاسه باید از هم جدا شده و جداره داخلی چراغ خودرو پولیش و ریکاوری شود.

چه چراغ هایی قابلیت پولیش را دارند؟

-اگر خط و خش روی طلق شیشه ای چراغ عمیق باشد قابلیت رفع کامل را نداردو پولیش چراغ می تواند تا درصدی از ظاهر چراغ را ترمیم کند.
-خط و خش های سطحی چراغ خودرو با عمق کم به صورتی که عمق زیادی نداشته باشند به صورت کامل رفع می شوند.
-آسیب ناشی از برخورد طوفان شن و سنگ ریزه های کوچک به صورت کامل برطرف می شوند.
-زردی که در چراغ به وجود آمده اگر به دلیل جنس بد چراغ و مواد اولیه نامرغوب استفاده شده در ساخت طلق چراغ باشد با پولیش و ریکاوری تا درصدی از ظاهر آن را بهبود پیدا می کند.

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو:

دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو با نام های دیگری چون بخار چراغ جلو، کیت تعمیر چراغ جلو، ترمیم چراغ جلو اتومبیل هم شناخته می شود. این کیت مناسب برای ترمیم و بازیابی شفافیت لنزهای طلقی چراغ های جلو، چراغ های عقب، مه شکن ها و چراغ های جهت دار می باشد. پس از استفاده از این دستگاه شاهد درخشندگی و بهبود عملکرد چراغ جلو و ظاهر خودرو خواهید بود.

پس از مرحله سمباده کشیدن بر روی سطح چراغ جلو باید از دستگاه شفاف سازی چراغ استفاده نمایید. مواد داخل دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو حدودا برای ۵۰ تا ۷۰ چراغ خودرو کفایت می کند.

اسپری رفع کدری چراغ خودرو: 

اسپری رفع کدری چراغ خودرو را به راحتی می توان از فروشگاه های لوازم خودرو تهیه کرد. استفاده از آنها بسیار راحت است و با اسپری کردن آنها بر روی چراغ خودرو می توان به زودی شاهد شفاف و براق شدن آن بود. حتما اطراف چراغ را با چسب بپوشانید تا اسپری به رنگ بدنه آسیبی نزند. هر اسپری شفاف سازی چراغ ماشین برای ۴ عدد چراغ مناسب است. استفاده از دستگاه شفاف سازی چراغ خودرو باعث رفع ماتی چراغ، از بین بردن سریع زردی چراغ، زیبایی ظاهری خودرو می باشد که استفاده از آن بسیار راحت است و صاحبان خودرو می توانند انجام دهند.

راهنمای رفع زردی چراغ ماشین

رفع زردی چراغ ماشین با خمیر دندان یکی از راه هایی است که می توانید با استفاده از آن چراغتان را به راحتی تمیز کند. بدین منظور روش های زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

مرحله اول: تهیه موارد مورد نیاز

برای رفع  زردی چراغ ماشین با استفاده از خمیر دندان، لازم است تا موارد دیگری را نیز تهیه نمایید، که عبارتند از: شوینده مانند آب و صابون، دستمال نرم، نوار چسب، واکس خودرو، اسفنج و خمیر دندان.

مرحله دوم: تمیز کردن چراغ ها با آب و صابون

در مرحله دوم از رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو، ابتدا چراغ ها را با استفاده از مایع شست شویی که تهیه کرده اید، بشویید. این کار به شما کمک می کند تا جاهایی را که به طور دقیق زرد یا کدر شده اند را پیدا کنید. برای شست شوی خودرو می توانید از پارچه نرم یا اسفنج استفاده نمایید. پس از اینکه چراغ ها کامل خشک شد، شروع به بررسی و معاینه آن کنید.

مرحله سوم: چسب زدن اطراف چراغ

نوار چسبی را که تهیه کرده اید، باید در مرحله سوم از مراحل رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو مورد استفاده قرار دهید. این کار را برای جلوگیری از برخورد و سایش بدنه خودرو حین تمیز کردن چراغ خوردو انجام می دهند، پس نهایت دقت را داشته باشید تا قسمتی از بدنه خودرو اطراف چراغ، جا نیاندازید. البته اگر می توانید که چراغ خودرو را از بدنه جدا کنید، بهتر است این کار را بکنید تا راحتتر بتوانید چراغ ها را تمییز نمایید.

مرحله چهارم: پارچه را آغشته به خمیر دندان کنید

دستمالی نرم یا اسفنج را آغشته به خمیر دندان کنید، با حرکتی دایره ای و آرام تقریبا پنج دقیقه این کار را انجام دهید. حواستان باشد که دستمال یا اسفنجتان نمناک باشد و اگر در حین کار احساس کردید به آب یا خمیر دندان اضافه احتیاج است، کمی به دستمالتان اضافه کنید.

مرحله پنجم: چراغ را آب کشی کنید

پس از اینکه پنج دقیقه با خمیر دندان و دستمال با حرکات دایره ای، زردی و کدری چراغ را از بین بردید، آخرین مرحله برای رفع تیرگی و زردی چراغ خودرو این است تا چراغ ها را آبکشی کنید و نتیجه را ببینید. اگر پس از آبکشی هنوز هم چراغ ها زرد یا کدر بود، مراحل گفته شده را مجدد انجام دهید ولی اینبار زمان را کمی بیشتر کنید.

مرحله ششم: استفاده از واکس خودرو

برای اینکه بتوانید از زرد شدگی و آسیب هایی که ممکن است در اثر برخورد آفتاب یا گرد و خاک برای چراغ ها پیش بیاید، جلوگیری کنید، بهتر است از واکس خودرو استفاده نمایید. بدین منظور واکس را روی دستمالی نرم بزنید و دایره وار روی چراغ خودرو بکشید سپس با آب خالی چراغ ها بشویید. حال چراغ های شما با استفاه از خمیر دندان تمیز شده است.

چگونه داخل چراغ خودرو را تمیز کنیم؟

احتمالا شما هم چراغ هایی را که داخلشان کثیف و کدر شده یا بخار گرفته را دیده اید. علت این اتفاق می تواند عوامل زیادی از جمله ترک خوردگی چراغ، شل شدن درزهای کناری چراغ و … باشد. در بعضی مواقع چربی داخل چراغ باقی می ماند و سبب کدر شدن چراغ می شود که بهتر است چراغ  جدیدی تهیه کنید چرا که با تمیز کردن هم احتمال دارد چراغ کدر بماند.

برای رفع تیرگی و زردی داخل چراغ خودرو، باید ابتدا با استفاده از ابزارهای دقیقی که برای هر خودرو با توجه به نوع و مدل ماشین وجود دارد، چراغ را باز کنید. برای این کار می توانید از دفترچه راهنما خودروتان کمک بگیرید. پس از اینکه چراغ را باز کردید با یک دستمال نرم و بدون پرز کثیفی ها و بخار داخل چراغ خودرو را پاک کنید. اگر داخل چراغ خودروتان خیلی خیس و نمناک بود، بهتر است از سشوار برای خشک کردن آن استفاده نمایید.

بهتر است از قبل بسته های ژل سیلیکانی را تهیه کنید تا در داخل چراغ قرار دهید. این بسته ها از بروز رطوبت در چراغ جلوگیری می کنند. همچنین باید بسته ها را طوری قرار دهید تا نور خورشید به صورت مستقیم به آن برخورد نکند. استفاده از چسب های آکواریوم برای بستن منافذ باز چراغ گزینه بسیار مناسبی است. در آخر چراغ را به صورت اول ببندید.

جلوگیری از زرد شدن زودهنگام:

از آنجا که چراغ های خودرو در معرض گرد و غبار، آفتاب و آلودگی هوا هستند لذا لازم است تا هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز و شفاف سازی آنها کرد تا زردی و کدری آنها از بین برود. لذا در بخش های قبلی مقاله در مورد روشهای اینکار به طور کامل توضیح داده شده است.

برای اینکه درخشندگی و شفافیت چراغ های خودرو دوام بیشتری داشته باشد لذا پس از تمیز کردن و خشک شدن کامل چراغ خودرو می توان از واکس براق استفاده کرد. پوشاندن یک لایه نازک واکس براق بر روی سطح طلق چراغ ماشین از زرد شدن زودهنگام آن جلوگیری می کند.یکی از توصیه های مهم کارشناسان برای جلوگیری از زرد شدن چراغ اتومبیل این است که تا زمانی که چراغ های خودرو گرم هستند از شستن آنها اجتناب کنید که یکی از علل زرد شدن و کدر شدن آنها است.