سرامیک بدنه

سرامیک خودرو چیست؟

یکی از مواردی که در چند سال اخیر توجه طراحان حرفه ای خودرو را به خود جلب کرده کاورهای سرامیکی است که برای بدنه خودروها استفاده می شود که کیفیت انواع سرامیک خودرو متفاوت میباشد.

برخی از این سرامیک ها دارای خاصیت نانو هستند و استفاده از سرامیک خودرو سبب می شود که از آسیب رسیدن به بدنه خودرو توسط انواع آلودگی ها و گرد و غبار نیز جلوگیری شود .تا حدی که اجرای سرامیک ماشین یا همان پوشش نانو سرامیک، بدون چون‌وچرا یکی از بهترین روشهای محافظت از بدنه خودروست.

به خصوص در فصل های بارانی و در مناطق دارای رطوبت نیز می توان به راحتی از این نانوکاورها استفاده کرد. با استفاده از این کاورها، علاوه بر درخشش و زیبایی ظاهر خودرو، هیچ نگرانی در مورد ایجاد خش در بدنه وجود نداردو سرامیک خودرو به تنهایی ظاهر خودرو را چندین پله ارتقا می‌دهد و این پوشش سرامیکی به بدنه‌ی خودرو، درخشش و ایمنی بادوام را هدیه می‌کند.

روکش های سرامیکی از چه جنسی هستند؟

روکش سرامیک، از جنس پلیمر مایع است که به صورت دستی  توسط افراد آموزش دیده با روش‌های خاصی بر روی بدنه‌ی خارجی خودرو به کار می‌رود. این پوشش بدنه، در پیوند با رنگ فابریک خودرو، یک لایه‌ی محافظتی بر روی سطح خارجی ایجاد می‌کند. به بیان ساده، روکش سرامیکی بین بدنه‌ی خودرو و محیط بیرونی قرار می‌گیرد و مانع از برخورد این دو با یکدیگر می‌شود. پوشش‌های نانوسرامیک ابتدا توسط تیونرهای مشهور برای به کارگیری روی خودروهای لوکس و گران قیمت مورد استفاده قرار گرفت اما بعدها به بازار نیز راه یافت. بسیاری از افراد که حتی صاحب خودروهای ارزان قیمت هستند به دلیل وسواس زیاد تمایل دارند که از این نوع پوشش‌ها استفاده کنند و با ورود پوشش‌های نانوسرامیک به بازار قیمت آن‌ها نیز تا حدی کاهش یافت و در دسترس همه قرار گرفت.

یکی از ویژگی های جالب نانوسرامیک‌ها این است که از ذرات ریزی تشکیل می‌شود و هنگامی که با رنگ بدنه پیوند برقرار می‌کند یک حالت ترمیم نیز برای رنگ ایجاد خواهد کرد و همین ویژگی سبب از بین رفتن خط و خش‌های کوچک میشود.