کاور سقف و بدنه

کاور بدنه خودرو و گلس خودرو از امکانات به روز و جدید در نگهداری و تزیینات خودرو است، که امروزه بسیار کاربرد دارد. کاور بدنه خودرو علاوه بر تغییرات فانتزی در رنگ بدنه اتومبیل برای تنوع، بعنوان یک محافظ بدنه و رنگ خودرو در برابر عوامل محیطی مثل خط و خش، آفتاب سوختگی، رطوبت، زنگ زدگی، ضربات سطحی و موارد دیگری نظیر ریختن اسید و باران اسیدی می‌باشد.  درحال حاضر کاور بدنه خودرو بسیار محبوب تر از دیگر گزینه هاست.

کاور بدنه خودرو در اولین تولیدات بیشتر برای خودرو‌های لوکس و گران قیمت قابل استفاده بوده؛ اما با استقبال و تمایل افراد به کاربرد گلس خودرو، تولید و عرضه کاور بدنه خودرو، کم کم به بازارهای عمومی هم راه پیدا کرده است.بخصوص در یک دهه ی اخیر پیشرفت چشم گیر تکنولوژی و ورود نانو به صنایع خودروسازی، لایه ای را برای محافظت از بدنه خودرو در مقابل عواملی نظیر ضربات سطحی و همچنین لکه های شیمیایی  تولید کردند.

کاور بدنه خودرو با ایجاد یک لایه جدید بر روی بدنه، موجب زیبایی و براقیت سطح بدنه خودرو می شود. البته این کاور تنها برای بدنه خودرو کاربرد ندارد. جالب است بدانید برخی انواع کاور ها دارای خاصیت نانو و آبگریز هستند و استفاده از این کاور بر روی شیشه خودرو باعث می شود که شیشه خودرو کثیف نشود و دیگر نیازی به برف پاک کن نداشته باشید.

انواع کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو از نظر وجود یا عدم وجود رنگدانه ها به دو دسته کاور های رنگی و کاورهای بی رنگ تقسیم بندی می شوند. کاورهای بی رنگ تغییری در رنگ بدنه خودرو ایجاد نمیکنند بلکه فقط برای محافظت از بدنه نصب می شوند. بطور کلی کاورهای بی رنگ استحکام بیشتری از کاورهای رنگی دارند. کاورهای رنگی نسبت که کاورهای بی رنگ مقاومت کمتری دارند اما در عوض زیبایی را به خودروی شما هدیه میکنند. با استفاده از کاورهای رنگ میتوانید تنها در عرض چندساعت رنگ دلخواه خود را به خودرو ببخشید. کاورهای رنگی خود به دسته های زیر تقسیم می شوند.

تفاوت پولیش با کاور بدنه خودرو

شاید تا حالا از پولیش برای جلا و تمیز کردن بدنه خودرو استفاده کرده باشید، جالب است بدانید که پولیش با کم کردن ضخانت رنگ و برداشتن لایه ی نازک از آن باعث تمییز شدن بدنه می گردد، در حالی که کاور بدنه خودرو چون از فناوری نانو استفاده شده است با پر کردن شیارهای ریز روی سطح رنگ و با اضافه کردن ضخانت آن از بدنه خودرو محافظت می کند.

مزایای کاور بدنه خودرو

مزیت مهم گلس خودرو محافظت از بدنه خودرو در برابر عوامل بیرونی است؛ اما در کنار آن می‌توان در نوع خوب و مناسب کاور خودرو به خاصیت آبگیری در مواقع بارندگی اشاره کرد، که موجب سر خوردن آب از روی بدنه و عدم باقی ماندن لکه روی آن می‌شود. دیگر مزایای کاور بدنه خودرو استفاده از آن برای تزیین و تغییر ظاهر ماشین جهت تنوع است. هزینه کاور بدنه خودرو نیز نسبت به رنگ کردن ماشین بسیار ارزانتر است. کاوربدنه خودرو ظاهر خودروی شما را بسیار چشم گیر و منحصر به فرد کرده و یک لایه محافظ نیز برای رنگ فابریک بدنه ایجاد می کند.

معایب کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو به دلیل قرار گرفتن و چسب شدن به کاور اصلی و فابریک ماشین در صورت باقی ماندن طولانی مدت روی بدنه ماشین باعث سخت شدن بیشتر این چسب شده و هنگام جدا کردن کاور بدنه خودرو به رنگ اصلی آسیب وارد شود؛ همین طور اگر فرد متخصصی کاور بدنه خودرو را انجام ندهد و از سلیقه در نصب گلس خودرو استفاده نشود؛ چسب اطراف کاور بدنه خودرو طاهری نامناسب به خودرو می بخشد و علاوه براین موارد عدم استفاده از کاور بدنه مرغوب برای خودرو در صورت کارواش ایجاد لکه های سفید در اطراف و لبه های گلس خودرو می کند؛ که ظاهر چندان خوبی ندارد.

تقسیم بندی کاور بدنه خودرو

جدا از کیفیت، این پوشش ها  از نظر تغییر رنگ به دو دسته بی رنگ و رنگی تقسیم می شوند.

کاورهای بی رنگ معمولا مقاوت  بیشتری در برابر ضربه دارند، حتی ضربه های سخت نمی تواند باعث پاره شدن آنها شود در صورتی که با رنگ خودرو خود مشکل ندارید استفاده از این نوع پوشش توصیه می شود  که در صورت استفاده از جنس مرغوب تا ۵ سال یا بیشتر می‌توانند خاصیت حفاظتی خود را حفظ کنند .به طور کلی می توان گفت مقاومت  پوشش های بی رنگ بیشتر از کاور های رنگی می باشد. کاورهای رنگی لایه پوششی جدید و پیشرفته‌ای را تصور کنید که به‌صورت باورنکردنی نازک است، به‏راحتی کش می‌آید. در مدت‌زمان نصب کاورهای رنگی، می‌توان برای نصب صحیح و دقیق چندین بار آن‌ها را از سطح رنگ جداشده و دوباره روی آن چسبانده شود. این نوع از کاورها نسبت که کاورهای بی‌رنگ مقاومت کمتری دارند و با استفاده از این کاورهای می‌توانید تنها در مدت‌زمان کوتاهی رنگ دلخواه خود را به خودروتان ببخشید. کاورهای رنگی شامل سه گروه کاورهای مات، براق و کاستوم می‌شوند. استفاده از  کاور های رنگی نیاز به مجوز پلیس برای نصب دارند.

کاور بدنه خودرو مات (matt)

کاور مات، این نوع کاور بدنه خودرو؛ که طرفداران زیادی بین علاقمندان به اتومیبل دارد. منجر به کدر و مات شدن رنگ خودرو می شود؛ اهمیت استفاده از این کاور بدنه خودرو در این است، که بدون استفاده از رنگ های شیمیایی و آسیب زدن به رنگ اصلی خودرو می توان در تغییر رنگ خودرو اقدام نمود.

کاور براق (glass)

این نوع کاور بدنه خودرو مختص افرادی است؛ که تنها به دنبال استفاده از مزیت محافظت کننده کاور بدنه خودرو بوده و تغییرات ظاهری برایشان اهمیت ندارد؛ و از این پوشش بیشتر برای محافظت از رنگ اصلی خودرو استفاده می کنند.

کاور کاستوم (Custom)

کاور کاستوم نسبت به سایر مدل‌ها کمی گران‌تر است اما با این انتخاب درنهایت یک خودروی خاص و منحصربه‌فرد خواهید داشت. پرطرفدارترین مدل‌های کاور کاستوم می‌توان به تریم طلایی، کروم و هفت‌رنگ اشاره کرد.

استفاده ازپوشش پلاستیکی برای رنگ و محافظت بدنه خودرو

استفاده از پوشش های پلاستیکی برای پوشش بدنه خودرو در چند سال اخیر به خصوص برای خودروهای لوکس مرسوم شده است. یکی از راه هایی که می توان خودرو را به رنگ دلخواه خود در آورد استفاده از استیکرهای وینیل است.
کاور وینیل به شما اجازه می دهد که رنگ خودروی خود را تغییر داده و به هر رنگی که تمایل دارید در آورید. این پوشش قابل جداسازی عموما برای تغییر رنگ خودروها به صورت مات، متالیک و یا به صورت رنگ هایی که توسط کارخانه ارائه نشده و یا در دسترس نبوده استفاده می شود.
اما استفاده از چنین استیکرهایی قلق خاص خود را داشته و نصاب آن ها باید فرد صبور و پرحوصله ای باشد که کاملا به جزئیات ریز کار واقف است.
این تکنولوژی چندسالی می شود که وارد کشورمان شده که با نام کاور PVC شناخته می شود. هزینه استفاده از این استیکرها چیزی در حدود ۵ الی ۲۵ میلیون تومان است که کم بودن آن را کاملا توجیه می کند.

نکات مهم در هنگام نصب کاور خودرو

قیمت کاور بدنه  خودرو

به دلیل اینکه این کاورها وارداتی می باشند،  قیمت ثابتی ندارند  برای بهتر متوجه شدن قیمت و هزینه آن، از یک نسبت محاسبه هزینه استفاده می کنیم.(این نسبت از مقایسه چندین نمونه انجام شده به دست آمده و صرفاً برای درک بهتر از قیمت می باشد)

در صورتی که هزینه رنگ خودرو را دو میلیون تومان در نظر بگیریم

هزینه ی نصب روکش بدنه ۶۰۰ هزار تومان

هزینه یک رول کاور پلاستیکی با وسایل جانبی مورد نیاز ۴۰۰ هزار تومان

هزینه نصب کاغذ تقریبا نصف هزینه رنگ مجدد می باشد.